КRAGUJEVAC – PRESTONI GRAD

Najvažniji datum u novovekovnoj istoriji Кragujevca bez svake sumnje je 6. maj 1818. godine, kada knjaz Miloš Obrenović odlučuje da grad na Lepenici proglasi prestonicom oslobođene Srbije. Kragujevac je izabran s razlogom, uvek blizu ustaničkih dešavanja, a opet, dovoljno daleko od Beograda, sedišta turske uprave i daleko od carigradskog druma.

U Кragujevcu su nastale brojne institucije mlade države: gimnazija (1833.), prve „Novine srbske“ (1834.), zatim Licej (1838.), prva zanatlijska i učiteljska škola, prvo pevačko društvo „Кnjaževsko Srbska banda“. Ovde je zasijala prva sijalica u Srbiji, Joakim Vujić osniva prvi teatar, otvorena prva apoteka i uspostavljene prve sudske ustanove – Magistrat odnosno Sud opštenarodni srbski (1820.) te Narodna kancelarija Кonzistorija (1822.), biblioteka Кnjaževske kancelarije formirana pri dvoru kneza Miloša. Na Velikom opštenarodnom saboru održanom na Sretenje, 14. februara 1835. godine donet je prvi ustav Srbije, čuveni Sretenjski ustav.

Narodni muzej Šumadije

Smešten u dvorskom kompleksu Кnjaza Miloša, Narodni muzej Šumadije odiše istorijom i pre nego kročite u njega. Od tri glavna konaka, Miloševog, Amidžinog i Šarenog, sa mnoštvom pomoćnih objekata, danas je sačuvan jedino Amidžin konak. Pored te zgrade, u sastav muzeja ulaze i knez Mihajlov konak, Stara Skupština i Кuća Svetozara Markovića (Prote Miloja Barjaktarevića), te Mali likovni salon i Umetnička galerija kao zdanja novijeg datuma izgradnje.

Muzej Šumadije je institucija komleksnog tipa i u svom sastavu ima odeljenja za arheologiju, etnologiju, istoriju, istoriju umetnosti, dokumentaciju i pedagoški centar. U muzeju se intenzivno radi na razvoju muzejske prakse koja obuhvata širi opseg od prezentovanja muzejskog materijala, obuhvatajući oblasti široke i multidisciplinarne međumuzejske i međunarodne saradnje. Muzej Šumadije u značajnoj meri radi u oblasti savremene umetnosti. Sa pet aktuelnih stalnih postavki na nekoliko lokacija i skoro hiljadu tematskih izložbi, organizovanih od osnivanja do danas, Narodni muzej Šumadije predstavlja reprezentativnu instituciju kulture.

muzej.org.rs

Saradnici

Katarina Babić
Katarina Babićdirektorka Muzeja Šumadije
Katarina Đurić
Katarina Đurićmuzejski pedagog
Nataša Nikolić
Nataša Nikolićmuzejski savetnik etnolog
Branka Zorbić
Branka Zorbićviši arheolog u penziji
dr Aleksandra Savić
dr Aleksandra Savić muzejski savetnik, Prirodnjački muzej u Beogradu

Partneri na projektu

Narodni muzej Šumadije
Narodni muzej Šumadije
Priodnjački muzej
Priodnjački muzej

Učesnici festivala

1.       Udruženje gluvih i nagluvih Kragujevac

2.       Udruženje građana Krajine ZORA

3.       Udruženje građana EGAL

4.       Koordinator za romska pitanja SO Kragujevac

5.       Udruženje K3 (Kragujevački klub Krajišnika)

6.       Kolo srpskih sestara Kragujevac

7.       Zlatne ruke Batočine   

8.       Udruženje narodne radinosti Knić

9.       Udruženje žena Moravske šarenice  (Lapovo, sekcija KC Lapovo)

10.   UG Slatki zalogaj Rekovac

11.   Udruženje sunarodnika i prijatelja Rusiie  „SVET“

12.   Međuopštinski savez slepih Kragujevac

13.   Udruženje žena Oplenac, Topola

14.   Udruženje žena Levčanke

15.    Udruženje amputacija Šumadijskog okruga

16.   TUŠ Toza Dragović

17.   Kulturno-istorisjki centar Kragujevac Sprska kruna 

18.   Mesna organizacija žena Raška 

19.   TAIN – Zavičajno, Hleb naš nasušni  

Sponzori

Galerija