RASKRSNICA CIVILIZACIJA

Leskovac se prvi put pominje u 12. veku, kada ga kao naselje u oblasti Glbočica, vizantijski car Manojlo Кomnin poklanja Stefanu Nemanji. Brojna arheološka nalazišta u Jablaničkom okrugu,čiji je Leskovac centar, datiraju, međutim, iz daleko ranijih perioda, svedočeći da su se na ovom prostoru smenjivale brojne imperije i narodi, od Dardanaca, Avara i Кelta, preko zapadnih Rimljana i istočnih Romeja pa sve do Turaka.

Postoji predanje da je grad još pre šest stoleća dobio ime po drvetu leske (lešnika), a da je srednjem veku nazivan Dubočica (Glbočica, Glb – močvara). Osmanlije su ga zvale Hisar, što je turski naziv za tvrđavu. Jedna od građevina koja krasi pejzaž grada svakao je stara crkva “Odžaklija”. Podignuta u sam osvit Prvog srpskog ustanka, izgrađena je sa odžakom poput obične kuće, kako bi se spasila od turskog rušenja.

Кulturno-istorijski biser čitavog kraja svakao je Caričin Grad (Justinijana Prima), koji je podigao vizantijski vasilevs Justinijan. Poseban kuriozitet su otkrića na području opštine Bojnik, gde su nađeni brojni tragovi civilizacije od praistorije, preko rimskog, ranovizantijskog do srednjovekovnog perioda.

O Narodnom muzeju Leskovac

Najveća i najuticajnija ustanova kulture u Jablaničkom okrugu. U njen sastav ulaze centralna zgrada Muzeja, Gradska kuća, Spomen kuća Кoste Stamenkovića, Tekstilni muzej i aheološki lokalitet Caričin grad. Tekstilni muzej u selu Strajkovci jedini je muzej ove vrste u Republici Srbiji. Smešten je u vodenici koja datira iz 19. veka. Osnivanje fabrike gajtana 1884. godine smatra se začetkom tekstilne industrije u našoj zemlji.

Leskovački muzej već godinama primenjuje inovativne pristupe i formate, poput otvaranja dečjeg muzejona, te postavljanje taktilne arheološke izložbe za slepe i slabovide osobe. Takve i slične inicijative doprinele su dobijanju nekoliko priznanja “Mihajlo Valtrović” za najbolji muzej u Srbiji. U 2023. godini Narodni muzej Leskovac poneo je laskavo priznanje ŽIVA za najbolji slovenski muzej, koju dodeljuje Forum slovenskih kultura.

muzejleskovac.rs