Skriveni biser Zapadne Srbije
Prvo pominjanje Loznice zabeleženo je 1317. godine, u povelji kralja Milutina, pri podizanju manastira Tronoše, zadužbine Katarine, supruga kralja Dragutina, mada je prvo naselje na ovom potezu nastalo još u vreme Rimskog carstva i zvalo se putna stanica „15 milja”. U osvit 19. veka srpski narod ovog područja uključuje se u Prvi srpski ustanak. Na ovom će se terenu mučne i teške borbe voditi sve do 1813. godine a povratak Turaka i uključenje Loznice i Jadra u Zvornički sandžak doneće nova stradanja.
U sastav Miloševe Srbije Loznica i Jadar 1833. godine, donošenjem hatišerifa Mahmuda II. Loznica će postati centar Podrinja, što će ostati sve do kraja 19. veka kada primat preuzima Šabac. Postoji predanje koje kaže da je Loznica je dobila naziv po vinovoj lozi, koja se u ovom regionu gajila za vreme Rimljana, od 3. veka nove ere za vreme vladavine cara Proba.
Centar za kulturu “Vuk Karadžić” u Loznici
Važnost i vitalnost ustanove Centar za kulturu „Vuk Кaradžić“ u Loznici ogleda se kroz mnoštvo kulturnih programa koji oživljavaju prošlost, uzdižu lozničke velikane, teže pismenosti, naučnosti i umetnosti. Manifestacija koja čini okosnicu ove ustanove i grada Loznice jeste Vukov sabor koji je, 2023. godine, proslavio 90. rođendan. U okviru Centra za kulturu nalaze se i Muzej Jadra, Stalna postavka slika Miće Popovića i Vere Božičković Popović, Vukov dom kulture. Centar za kulturu vodi brigu o Znamenitom mestu Tršić, kao i spomen kompleksima Tekeriš, Gučevo i Draginac, neguje sećanja na znamenite ličnosti rođene u Loznici, kao što su Vuk Кaradžić, Jovan Cvijić i Miodrag Mića Popović.
Centar za kulturu je i upravljač Predela izuzetnih odlika „Кulturni predeo Tršić- Tronoša“. Pored redovnih mesečnih programa Centar organizuje manifestacije Vukov sabor, Đački Vukov sabor, Dani Jovana Cvijića, Mićini i Verini dani, Svet žena. U okviru Centra za kulturu organizuje se stručno osposobljavanje za mnoga zanimanja kao i kursevi stranih jezika, škola gusala i škola slikanja.
Muzej Jadra je mesto edukacije velikog broja posetilaca, naročito učenika lozničkih osnovnih i srednjih škola. Smešten je u zgradi „Stare apoteke“, sagrađenoj 1903. godine, koja predstavlja najlepši primerak gradske arhitekture u ovom delu Srbije. Zgrada je 1986. godine proglašena za kulturno dobro – spomenik kulture. Muzej je za posetioce zvanično otvoren 14. septembra 1987. godine prilikom obeležavanja jubileja „Dva veka Vuka“ u okviru Vukovog sabora. Muzej sadrži arheološku, etnološku, istorijsku i numizmatičku zbirku, pedagoško odeljenje i odeljenje za muzejsku dokumentaciju.
Grad Loznica i Centar za kulturu učestvuju u međunarodnom projektu „Sveta nedelja i proslava Vaskrsa“ u okviru kojeg će se promovisati vaskršnji običaji država učesnica duž kojih prolazi kulturna ruta Savtea Evrope. Ovaj projekat predstavlja mogućnost da se evropskoj javnosti predstave običaji iz lozničkog kraja – izlivanje i paljenje ratarskih sveća u manastiru Tronoša na Veliki četvrtak i šaranje vaskršnjih jaja.
Manifestacija „Vukov sabor“ odlikovana je Sretenjskim ordenom drugog stepena povodm 90 godina postojanja za naročitu zaslugu za Republiku Srbiju i njene građane u oblasti javnih i kulturnih delatnosti.