Hajduk Veljkova Krajina

Najistočniji grad Srbije nalazi se na tromeđi Srbije, Rumunije i Bugarske, smešten u srcu istoimene krajine, opasane planinama Miroč, Deli Jovan i Crni Vrh sa jedne i rekama Dunav i Timok sa druge strane. Prvo pominjanje naziva Negotin datira iz 16. veka ali istorija ovog kraja seže u daleku prošlost. Na lokaciji sela Prahova, udaljenog jedva desetak kilometara od Negotina, nalaze se ostaci velikog poznoantičkog grada Akvesa, koji je krajem drugog i početkom trećeg veka, nove ere imao preko 20.000 stanovnika. Sam Negotin sredinom 18. veka postaje važno vojno uporište, da bi 1833. godine kada počinje njgov razvoj.

Na samom ulazu u grad nalazi se manastir Bukovo koji datira s kraja 13. veka, za koji se pretpostavlja da je zadužbina kralja Milutina. Negotin je grad čuven po svojim vinima a posebno građene pimnice – kuće u kojima živi vino a ne ljudi specifičnost je negotinskog vinogorja i vinogradara. Pimnica ima u Štubiku, Tamniču i Smedovcu, ali su nadaleko poznate one u Rajcu. I one su selu Rogljevo u kojem se nalazi i jedno od najmističnijih mesta u Srbiji – staro groblje ispunjeno tajnovitim nadgrobnim spomenicima nalik malim obesicima, bez urezanih imena pokojnika ali sa raskošno predstavljenim hrišćanskim i prethišćanskim simbolima.

Najveći simbol i ponos Negotina i Krajine svakako je Hajduk Veljko Petrović, jedan od najvećih junaka iz vremena Prvog srpskog ustanka, onaj koji se nije povinovao čak ni voždu Karađorđu, stavljajući svoju Krajinu ispred sopstvenog života.

MUZEJ KRAJINE

Jedan od prvih kompleksnih muzeja južno od Beograda. U sastav muzeja ulazi nekoliko objekata: centralna muzejska zgrada, rodna kuća Stevana St. Mokranjca, Muzej Hajduk Veljka, kao i memorijalna soba posvećena profesoru Momčilu St. Moranjcu, jedinom potomku čuvenog kompozitora, čime je ispričana priča o dva velikana koje je iznedrila jedna porodica. Stevana Mokranjca, oca srpske muzike i Momčila St. Mokranjca, oca srpske i jugoslovenske toksikologije.

Poseban komleks u sastavu muzeja je rimsko nalazište Vrelo, smešteno na levoj obali Vrelske reke, 6 km zapadno od sela Šarkamen. U pitanju je carska palata jednog od vladara tetrarhije, Maksimijana Daje. Na nalazištu su pronađeni posmrtni ostaci carice-majke, sestre cara Galerija i skoro 40 komada zlatnog caričinog nakita. Zlatni nakit je impresivan i neočekivani pronalazak, jedinstven na prostoru Rimskog carstva.

muzejkrajine.org.rs

Saradnici

Vesna Stanković
Vesna Stankovićdirektorka muzeja
Emila Petrović
Emila Petrovićetnolog, muzejska savetnica